Haldun Dormen
Galatasaray Lisesi’nde ortaokul öğrencisi iken Demirbank oyununda “Yirmibeş kuruş” rolüyle ilk defa sahneye çıktı. Tiyatro eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve Yale Üniversitesi’nde okudu. İki yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yapan ve de Hollywood Pasadena Playhouse'da 4 oyunda oynayan Haldun Dormen, İstanbul’a dönüşünün ardından Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne’de “Cinayet Var” adlı oyunda sergilediği dedektif rolüyle, ilk kez Türk seyirci karşısına çıktı. Bir buçuk yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştıktan sonra Beyoğlu Parmak sokağın arkasında 60 kişilik bir salonu olan Cep Tiyatrosu’nu kurdu. 1957’de, “Papaz Kaçtı” komedisi ile İstanbul’un Feriköy semtinde Dormen Tiyatrosu’nu kurdu. Erol Günaydın, Altan Erbulak, Metin Serezli, Nisa Serezli, Erol Keskin, İzzet Günay, Ayfer Feray, Yılmaz Köksal gibi sanatçıları yetiştirdi.

En parlak dönemini 1957-1972 yılları arasında yaşayan Dormen Tiyatrosu, 1961’de Türkiye’de sahnelenen ilk müzikal olarak bilinen, “Sokak Kızı İrma”yı sahneye koydu. 1962'de Beyoğlu'ndaki tarihi Ses Tiyatrosu'na geçti, 10 yıl süreyle çalışmalarını orada sürdürdü. “Bozuk Düzen” ve “Güzel Bir Gün İçin” adlı iki film yönetti. Dormen kadrosunun yanı sıra Belgin Doruk, Ekrem Bora, Nurhan Nur, Müşfik Kenter, Nedret Güvenç gibi isimlerin de yer aldığı bu iki film 1966 ve 1967 yıllarında Altın Portakal Film Festivali'nde yedi tane ödül kazandı. “Bozuk Düzen”, “En İyi Film Dalı”nda birincilik ödülü alırken, “Güzel Bir Gün”, “En İyi Komedi Filmi” ödülünün sahibi oldu.
Haldun Dormen, 1972 yılında televizyona, yazarlığa ve öğretmenliğe yöneldi. Unutulanlar, Anılarla Söyleşi, Kamera Arkası, Dadı, Pop Star gibi programlarla televizyonda yer aldı. Aynı yıllarda Milliyet gazetesinde “Çeşitlemeler” adlı köşesiyle gazeteciliğe başladı ve yaklaşık sekiz yıl boyunca köşe yazarlığını sürdürdü.

1981'de Egemen Bostancı ile tanışan Dormen, “Hisseli Harikalar Kumpanyası”, “Şen Sazın Bülbülleri” müzikallerini yazıp yönetti. 1984'te Egemen Bostancı'nın ısrarıyla 17 yıl sürecek olan ikinci Dormen Tiyatrosu'nu kurdu. 

Aynı yıllarda Gencay Gürün'ün yapımcılığında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda 30 yıl kapalı gişe oynayan “Lüküs Hayat”ı sahneye koydu. Lüküs Hayat'ı daha sonra İzmir ve Mersin Operalarında ve Eskişehir Şehir Tiyatroları'nda yönetti. 1997'de Yapı Kredi adına hâlen devam etmekte olan Afife ödüllerini başlattı. 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı.

Haldun Dormen, Bulvar komedisi ve vodvil türünde uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmeni olarak 70. yılını doldurduğu sanat hayatında iki yüz ellinin üstünde ödül kazandı.
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda dersler verdi ve Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirildi.

Haldun Dormen, anılarını “Sürç-ü Lisan Ettikse”, "Antrakt", "İkinci Perde" adlı kitaplarında topladı.

Haldun Dormen, Dormen Akademinin Onursal Başkanı ve eğitmeni olarak bilgi, birikim ve tecrübesini müzikalden oyunculuğa genel kültüre uzanan geniş bir yelpazede öğrencileriyle buluşturmaya devam etmektedir.
© 2020 Dormen Akademi. Tüm hakları saklıdır.
WeCreativez WhatsApp Support
Her türlü sorunuz için biz buradayız. Hemen mesaj atabilirsiniz.
???? Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?